top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraJaromír Michl

Jak si vybrat vysněný byt neboli šest základních pravidel od makléřů RK Stejskal

Vážení čtenáři…. Vžijme se nyní do doby, kdy naše pojednání začíná a tou je právě okamžik, kdy se vám v hlavě zrodil nápad na změnu vašeho stávajícího bydlení. Tak tedy hurááá, jdeme kupovat: --- NEMOVITOST --- Je dobré, když člověk přesně ví dopředu, jakou konkrétní nemovitost by chtěl koupit. To je v ideálním případě. Někdy ale přijde okamžik rozhodnutí nečekaně a kupující tak stojí před otázkou: co vlastně chce? Realitní makléři RK Stejskal se s vámi podělí o své názory a rady, jak se správně orientovat a sestavit si seznam požadavků na budoucí bydlení, abyste si nakonec mohli pořídit byt svých snů.

1.Ujasněte si svůj rozpočet.

Než začnete plánovat, jaké tapety si dáte do svého budoucího obývacího pokoje, musíte se rozhodnout, jakou finanční částku jste ochotni vyčlenit na koupi nemovitosti? "Od této otázky se budou odvíjet i všechny vaše další rozhodnutí. Velikost bytu, lokalita, podlaží, stav bytu a mnoho a mnoho dalšího," vysvětluje Kateřina Navrátilová, ředitelka RK Stejskal a realitní makléř s více než 10 lety zkušeností. Další otázka podle ní logicky vyplývá z té první: z jakých prostředků hodláte zaplatit za vaši nemovitost. Využít úspory? Pořídit si hypoteční úvěr nebo mám ještě jiné možnosti? Zodpovězení těchto otázek je nezbytné pro adekvátní posouzení vaší finanční síly.

2. Jak si spočítat prostředky na hypotéku předtím, než si vezmete úvěr.

Odborníci z oblasti financování nemovitostí zdůrazňují, že je nutné snažit si vybrat takovou nemovitost, kterou si můžete finančně dovolit a kterou budete schopni provozovat. Vaše přání by měla korespondovat s vašimi možnostmi. Jinak se vám může stát, že díky špatnému nastavení hypotečního úvěru v návaznosti na vaše finanční možnosti budete nakonec svou vysněnou nemovitost nenávidět.

3. Z jakého důvodu vlastně řešíte nové bydlení?

Rozdíl je také v důvodech, proč si novou nemovitost pořizujeme. Jednou variantou je situace, kdy si kupujeme byt nebo dům jen pro sebe, protože chceme např. jen "změnit prostředí". V tomto případě záleží na osobních preferencích, vkusu a přáních. Ve většině případů jsou však důvody pro koupi nového bydlení zcela konkrétní. Nové zaměstnání, změny podmínek manželského soužití nebo třeba nový přírůstek do rodiny. A určitě byste důvodů pro změnu bydlení našli sami mnohem více. Podle Hynka Iry, realitního makléře RK Stejskal, je v takových situacích důležité, aby se nová nemovitost nacházela např. v blízkosti vašeho zaměstnání, školy nebo třeba v blízkosti bydliště příbuzných, pokud je pro vás důležitý pravidelný kontakt s nimi.

4. Kde byste chtěli žít po zbytek života?

„ Nejčastěji si zákazníci při výběru lokality vybírají tu část města, kde dosud bydleli nebo se zaměřují na nejbližší oblasti“ sdílí Tomáš Hondlík své odborné postřehy. "Lidé si zvyknou na místo svého bydliště, a protože stěhování do nového bytu nebo domu je poměrně závažnou životní změnou, mnozí se snaží zachovat obvyklou rutinu a navštěvovat stejné obchody, banky, kavárny," říká Marcela Malá.

Pokud jsou však kupující připraveni přestěhovat se do neznámé oblasti, je podle ní hlavním kritériem výběru infrastrukturní složka a dopravní dostupnost. „Kromě toho kupující často hledí na to, aby se v blízkosti nenacházela např. ekologicky závadná průmyslová výroba, obtěžující hlučná dopravní komunikace nebo se nemovitost nenacházela v záplavové oblasti“, dodává Michaela Šlencová.

Mimochodem, někdy je volba budoucího bydliště podmíněna i ekologickým hlediskem dané oblasti. To platí zejména pro velké metropolitní aglomerace a města s velkým průmyslovým zatížením. Podle Lenky Havlové, realitní makléřky RK Stejskal, např. právě obyvatelé Českých Budějovic nejčastěji preferují bydlení na okraji města nebo v lokalitách co nejblíže k přírodě.

5. Novostavba nebo starší nemovitost

Potenciální kupující samozřejmě stojí před otázkou, jaké bydlení zvolit - sekundární nebo novostavbu.

"Pokud nemáte omezené finanční prostředky, ale máte naopak dostatek času, pak je lepší investovat do nové nemovitosti. V takovém případě získáte dům moderní konstrukce, nové komunikace a "čistou" historii," tvrdí Petr Migl, makléř realitní kanceláře Stejskal. „Kromě toho integrovaný rozvoj ve většině případů zahrnuje tvorbu všech potřebných infrastrukturních atributů moderního bydlení, od nemocnic a škol až po velká nákupní centra“ ,dodává zkušený makléř.

„Při koupi bytu na sekundárním trhu kupující získá nemovitost a doklady k nemovitosti v krátkém čase a zároveň se vyhne rizikům novostavby - dlouhodobé výstavbě, krachu developera nebo dopadům ekonomické krize“, upřesňuje Lenka Marešová. Zároveň zdůrazňuje, že se zde mohou vyskytovat rizika spojená s právní historií bytu.

6. Shromažďování informací a orientace v terénu

Po vyřešení úvodních otázek realitní kanceláře doporučují potenciálním kupujícím, aby nejdříve sami prozkoumali trh s nemovitostmi a seznámili se s aktuálními nabídkami. K tomu lze využít jak specializované časopisy, tak především internetové stránky s realitní tématikou. V každém případě bychom doporučovali zkonzultovat své postřehy s realitním makléřem, který by měl tuto problematiku z profesionálního hlediska nejvíce ovládat. „Nejjednodušší způsob je dnes asi surfovat po internetu a studovat faktické informace z veřejně dostupných zdrojů“, tvrdí Alexey Baklakov, další z řady realitních makléřů RK Stejskal. Podle něho není v některých částech Českých Budějovic tak velká rozmanitost a variabilita bytů, jak by se mohlo potenciálním zákazníkům na první pohled zdát. Takže pro vytvoření celkové představy stačí vidět několik typů bytů s různými dispozicemi a srovnávací metodou provést konkrétní výběr. Realitní makléřka a jeho manželka Nataliya Baklaková se domnívá, že poradit se s přáteli, příbuznými a známými, jak se to velmi často děje, je sice na první pohled přínosné, ale může to být i impulsem ke špatnému rozhodnutí. „ Rady tohoto typu bývají často zkreslené, nekompetentní a celý proces mnohdy jen zbytečně komplikují“, domnívá se dříve zmíněná makléřka, která dále poznamenává: „ Ve sběru informací lze pokračovat i v terénu“. Vyplatí se projít se po oblasti, kde plánujete koupi bytu, podívat se na umístění domů a prohlédnout si na vlastní oči samotné bezprostřední okolí vašeho budoucího domu. Alexey Baklakov souhlasí a dodává, že není na škodu přidat do procesu "průzkumu" rozhovor s místními obyvateli, sousedy nebo třeba babičkami na lavičkách před domem."Možná právě tady zjistíte, co všechno vám prodávající neřekl," podotýká Alexey Baklakov.

7. bod jako bonus pro vás: Dávejte si pozor, na co se díváte a věřte jen svým očím

Samotné fyzické prohlídky nemovitosti jsou časově náročnější a zdlouhavější, než by se na první pohled mohlo zdát. Hana Tomšů proto nedoporučuje dělat více prohlídek za sebou, abyste si nemíchali své prvotní dojmy. „Vyplatí se také prohlížet si byty za denního světla nebo při dobrém osvětlení. Nezapomeňte si vzít s sebou i fotoaparát, abyste si mohli později vybavit veškeré podstatné informace z prohlídky a s klidnou hlavou potom nabídky adekvátně a správně porovnat“, navrhuje Hana Tomšů. „Pokud je byt zakoupen v novostavbě, je možné se s ním seznámit ještě před předáním stavby prostudováním půdorysu, výšky stropů, povrchových úprav (dokončovací práce, štukování), položené elektroinstalace, vodoinstalace a topení“, vysvětluje na závěr Jaromír Michl.

Vážení čtenáři, jsme rádi, že jste dočetli až na samý závěr. Je to pro nás signál, že neberete tuto problematiku na lehkou váhu.

V každém případě vnímejte prosím tento článek jen jako krátký návod nebo chcete-li sumář toho, nad čím byste se měli zamyslet, když už se rozhodnete řešit otázku vašeho nového bydlení.

I zde platí více než kde jinde okřídlené „ dvakrát měř, jednou řež“! A proč před osudným řezem nesvěřit proces „ měření „ odborníkům, kteří tíhu této odpovědnosti ponesou za vás?

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page